Orthogonal Arrays

Metoda Ortogonálních polí je technika, která slouží k redukci množství testovacích scénářů potřebných k pokrytí všech možných kombinací vstupů.

Používá speciálně navržené matematické struktury, známé jako ortogonální pole, které umožňují testování jednotlivých faktorů nezávisle na sobě a zároveň umožňují minimalizaci počtu testovacích scénářů.

Tato pole jsou navržena tak, aby minimalizovala redundanci testů a zajistila, že každá proměnná a jejich kombinace jsou testovány v různých kombinacích s ostatními proměnnými. Každá proměnná má svůj vlastní rozsah hodnot, kterých může nabývat, a každá hodnota je testována v různých kombinacích s hodnotami ostatních proměnných.
Více

Covering Arrays

Tato technika - stejně jako Orthogonal arrays - je klíčová pro zajištění dostatečného pokrytí různých kombinací vstupních hodnot, aniž by zároveň byl zatěžován rozsáhlým a časově náročným testováním všech možných kombinací.

Tyto testy jsou navrženy tak, aby minimalizovaly redundanci testování a zároveň zajistily, že každá kombinace vstupních hodnot je pokryta alespoň jedním testovacím scénářem.

Na rozdíl od Orthogonal arrays, které pracuje vždy s kombinacemi dvojic, si lze u Covering arrays zvolit tzv. sílu pole, tedy zda testovací scénáře budou kombinací dvojic, trojit či jiných n-tic.

Samozřejmě čím větší n-tice si zvolíte pro kombinace, tím větší bude pokrytí, ale tím vyšší také bude výsledný počet testovacích scénářů. Bohužel je ale vhodné pro Covering arrays používat takové proměnné, které nabývají stejného počtu hodnot.
Více
Arrays Tool.xlsm (270kB) Stáhnout

Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

  • U techniky ortogonálních polí může každá proměnná nabývat jiného počtu hodnot, nicméně výsledné kombinace jsou vždy výsledkem kombinací dvojic hodnot různých proměnných.

  • Covering arrays je vhodné pro proměnné, které mají stejný nebo velice podobný počet hodnot. Zároveň je ale vhodné použít Covering arrays ve chvíli, kdy potřebujete vyšší pokrytí nebo chcete více kombinací, což vám umožní právě u Covering arrays používaná síla pole.

Více
Jak pracovat s Arrays toolem?


Obrázek přehledu nástroje Array tool

V Arrays toolu na záložce Průvodce naleznete podrobný návod, jak s toolem pracovat.
Jediné, co potřebujete, je se rozhodnout, kterou z výše uvedených metod budete chtít použít.

Pro Covering arrays je to snadné. Na záložce Index si vyberete takovou matici (vstupní tabulku), která má tolik sloupců, kolik máte proměnných a tolik řádků, kolika hodnot jednotlivé proměnné nabývají.

Tip: Pokud chcete použít Covering arrays a proměnné nenabývají shodného počtu hodnot, doplňte prázdná pole ve sloupci jednou či více hodnotami, které již tento sloupec obsahuje – zopakujte některé ze zadaných hodnot proměnné, tak aby byla celá tabulka vyplněna.
Po kliknutí na zobraz se vám zobrazí vygenerované kombinace pro vámi vybranou matici. Každá jedna výstupní tabulka má označení síly pole (Strenght = 2 znamená, že v této tabulce jsou použity kombinace dvojic, Strenght = 3 pak trojic, atd.). Jeden řádek tabulky se pak = 1 test.

Pro Orthogonal arrays je postup následující. Každý sloupec ve vstupní tabulce reprezentuje jednu proměnnou, respektive hodnoty, kterých může tato proměnná nabývat.  
Počet sloupců tedy bude odpovídat počtu proměnných, které potřebujeme kombinovat. Počet řádků pak odpovídá nejvyššímu počtu hodnot, kterých může některá z těchto proměnných nabývat. Po vyplnění hodnot a kliknutí na "zobraz", se vám zobrazí výsledná matice kombinací na daném listu.
Ve výstupní tabulce naleznete výslednou sadu testovacích scénářů, kde jeden řádek = 1 test. Obsahuje-li některý ze sloupců pouze hodnoty null, nejedná se o chybu, ale o specifický tvar použité ortogonální matice. Takovýto sloupec ignorujte. 

Tip: Tuto sadu doporučujeme před použitím pečlivě projít, vyškrtat kombinace, které nemohou nikdy nastat a doplnit sadu o další byznysově zajímavé kombinace.

Příklad pro použití Orthogonal arrays:
Mám formulář, který obsahuje 4 pole (proměnných). 3 z nich (Politicky exponovaná osoba / Veden na ÚP / Aktuálně v exekuci nebo insolvenci) mohou nabývat pouze 2 hodnot (Ano/Ne). Poslední proměnná (Rodinný stav) může nabývat 4 hodnot (Svobodný / Ženatý,Vdaná / Vdova, Vdovec / Rozvedený/á)
V Arrays toolu si prohlédnu na listu Index seznam matic a vyberu vhodnou. Bohužel žádná neodpovídá přesně těm parametrům, které mám, musím tedy vybrat nějakou nejbližší vhodnou. Například tato (nevyplněná -> vyplněná):
Obrázek příkladu výberu matic v nástroji Array tool
Zobrazí se vám tabulka s výslednými kombinacemi:
Obrázek příkladu zobrazení výsledných kombinací v nástroji Array tool

Tip: Pokud vyberete matici, kde vám přebývá sloupec (máte méně proměnných, než je sloupců v matici), tento sloupec jednoduše vynechejte (viz příklad). Máte-li proměnnou, která nabývá méně hodnot, než je řádků u matice pro danou proměnnou (například pro proměnnou Stav by byly pouze 3 možnosti – Svobodný, Ženatý, Rozvedený), pak je potřeba některou hodnotu do posledního pole zopakovat, takto:
Obrázek příkladu zobrazení výsledných kombinací v nástroji Array tool s ukázkou řešení problému
Více