Další techniky:
Tato technika je užitečná zejména pro testování systémů, které mají mnoho různých variant chování v závislosti na vstupních podmínkách. Pomáhá identifikovat důležité scénáře a minimalizuje počet testů potřebných k pokrytí všech možných variant. Klasifikační strom je nejčastěji používán pro generování sad Smoke testů, tedy pro minimální sadu scénářů.
Je důležité si uvědomit, že vytvoření a správné využití
klasifikačního stromu vyžaduje důkladnou znalost domény aplikace a
schopnost identifikovat klíčové vstupy a jejich kombinace, aby
testování bylo co nejefektivnější.
Klíčovými body techniky Classification Tree jsou:
- Identifikace vstupů: Nejprve se identifikují vstupy nebo podmínky, které ovlivňují chování systému. Tyto podmínky jsou pak strukturovány do stromového modelu.
- Vytváření stromu: Na základě vstupů a jejich kombinací se vytváří stromová struktura, kde jsou větve stromu reprezentovány různými kombinacemi vstupních podmínek.
- Generování testovacích scénářů: Klasifikační strom je poté použit k identifikaci relevantních testovacích scénářů. Tyto scénáře lze využít k testování různých možností vstupů a ověření, zda systém reaguje správně v souladu s očekáváním.
- Efektivita testování: Cílem je vytvořit pokrytí všech možných kombinací vstupních podmínek s co nejmenším počtem testovacích scénářů, čímž se minimalizuje počet testů a zároveň se zajišťuje důkladné pokrytí funkcí systému.
-
TESTONA Light
- + Zde si můžete přímo navrhnout Classification tree.
- + Pěkné vizuální výstupy, vhodné například i pro prezentace.
- - Je třeba stáhnout.
- - Free verze neumí nic víc, než jednoduchý strom.
-
Draw.io
- + Online, lze uložit na Git, Dropbox, Google Disk, atd.
- + Upravitelné pro jakékoliv požadavky máte na vizuál.
- + Umí spoustu dalších diagramů.
- - Je třeba ho ručně vytvořit, stejně jako třeba mind mapu.
Pro Draw.io můžete využít naši šablonu Classification tree template.drawio (25kB) Stáhnout
Free nástroje vhodné ke Classification tree:
Jak vytvořit správný Classification tree?
Nejdříve si správně identifikujte proměnné a hodnoty jakých nabývají. Poté všechny napište vedle sebe a pro každou proměnnou udělejte puntík pod první hodnotou. Poté pod druhou, třetí atd, dokud nebudete mít každou jednu hodnotu, alespoň jednou. V případě, že některá proměnná má méně hodnot než jiná, pak u této proměnné opět začněte u první hodnoty. Viz obrázek.Technika State transition je metodou modelování chování systému, která se používá k popisu různých stavů, ve kterých se systém může nacházet, a přechodů mezi těmito stavy. Tato technika je často využívána v softwarovém inženýrství pro specifikaci a testování chování programů a systémů s interaktivním nebo dynamickým charakterem.
State transition diagram je grafickým nástrojem používaným k vizualizaci stavů systému a přechodů mezi nimi.
- Každý stav automatu.
- Použití každého přechodu automatu.
- Každou možnou posloupnost přechodů
Testy jsou vytvářeny pro:
- State Diagram Maker (Creately)
-
Draw.io
- + Online, lze uložit na Git, Dropbox, Google Disk, atd.
- + Upravitelné pro jakékoliv požadavky máte na vizuál.
- + Umí spoustu dalších diagramů.
- - Je třeba ho ručně vytvořit, stejně jako třeba mind mapu.
Free nástroje vhodné ke State transition:
Příklad – Zadání PIN do bankomatu:
Boundary value analysis je testovací technika používaná k identifikaci chyb v okrajových hodnotách vstupních dat. Tato technika se často používá k minimalizaci chyb v důsledku neočekávaných hodnot vstupů. Při vytváření testovacích scénářů pomocí BVA jsou zkoumány hraniční hodnoty mezi jednotlivými kategoriemi vstupních dat, a to včetně minimálních a maximálních hodnot a přechodů mezi nimi. Tato analýza umožňuje odhalit možné chyby v manipulaci se vstupy, které by mohly vést k nefunkčním nebo nekorektním výsledkům systému.
Technika BVA se nejčastěji používá v kombinaci s technikou EVP, viz níže.
Příklad:
Je-li založení konkrétního produktu možné až od 18 let, tak hranice je mezi 17 a 18 lety (resp. den před 18. narozeninami a den 18. narozenin). Pokud by N = den narozenin, tak pro obě hranice a jejich sousední hodnoty by vypadaly hraniční hodnoty takto:
N - 2 | N - 1 | N |
---|
N - 1 | N | N + 1 |
---|
- 2 dny před narozeninami
- 1 den před narozeninami
- den narozenin
- 1 den po narozeninách
Tedy hraniční hodnoty dle výše uvedeného budou čtyři:
Equivalence partitioning je testovací technika využívaná k redukci počtu testovacích scénářů tím, že rozděluje vstupní data do ekvivalentních tříd nebo skupin. Tato technika se často používá k testování různých hodnot vstupních dat, aniž by bylo nutné testovat každou možnou hodnotu zvlášť.
Při tvorbě testovacích scénářů pomocí EVP jsou vstupní data rozdělena do skupin tak, aby všechna data v jedné skupině měla podobné chování nebo reakci systému. Tento přístup umožňuje testování jednoho zástupce z každé skupiny, což efektivně pokrývá různé varianty chování systému a minimalizuje potřebu testovat každou možnou kombinaci vstupů.
Technika EVP se nejčastěji používá v kombinaci s technikou BVA, viz výše.
Příklad:
- 0.
- 1.-28.
- 29./30./31. (dle daného měsíce)
- 32.+
Pro testování data v kalendářním měsíci budou čtyři skupiny hodnot: